Çikolata Krizine 10 Çözüm

Moralimiz bozulduğunda çikolata yemek istiyor olmamız sadece psikolojik değil. Vücudumuz oluşan serotonin eksikliğini gidermek için beyne sinyal gönderiyor. Yani, canınız sıkkınken çikolata yemeniz size gerçekten iyi gelecektir. Özellikle bitter çikolatanın makul oranda tüketildiğinde sağlığa faydalı olduğunu duymayan, okumamış olan yoktur. En azından başladıktan sonra durmayı başarabilenler için. Maalesef ben o gruptan değilim, çikolataya da kahveye de hayır diyemeyenlerdenim. Çok nadirdir başladığım çikolatayı bu da kalsın diye bıraktığım. 

Biri diğerinden daha iyidir diyemeyeceğim, hepsi ayrı ayrı favorim olan İstanbul’un 10 enfes çikolatacısından bahsedeceğim. Ancak şimdiden stokları doldurun akşam yemekten sonra ne tatlı yesek diye düşünebilirsiniz…

1- Mendel’s / Akaretler – Beşiktaş

Mendel’s öncelikle konum itibariyle (Akaretler, İstanbul’un içerisinde yurdışına çıkmışsınız hissi uyandıran güzel bir semt) sonra menüsünde bulunan makaronlu, pişmaniyeli seçenekler itibariyle bir numarada yer almalı bence. Tam bir sabit fikirli olarak her gittiğimde Chocolate Bomb yiyorum, ama Mösyö Gustave ve Camelot’un da tatlarına baktım. Hepsi ayrı ayrı çikolataya doymanızı sağlayacak, meyve ve çikolata içerikleri ile sizi mutlu edecek güzellikte. Hafta sonları veya cuma akşamları genelde kapıda sıra oluyor, ama beklemenize değer. Adınızı yazdırdıktan sonra caddede bir tur atmak size de iyi gelecektir.

2- La Vie Praline / Beşiktaş

Hayallerimdeki çikolata dükkanı; küçücük. İçerisinde 5, 6 masası var ancak kaldırıma koydukları birkaç masa ile daha fazla müşteri ağırlayabiliyorlar. Bence özel olmasının ilk sebebi küçük ve samimi olması. Sonra da çikolatasının lezzeti… Çilek ve çikolata ağırlıklı olan menüsünde mevsim meyvelerine göre değişiklik olabiliyor. Bir kahve eşliğinde çeşit çeşit çikolatanın içinde kaybolmak istiyorsanız kesinlikle uğrayın. 

3- Hümaliva Çikolata Kahve / Nişantaşı – Bağdat – Bebek

Instagram hikayelerinde gördüğünüz, şu içerisinden jelibon tırtılın çıktığı “ben saksı değilim” bana kalırsa Hümaliva’nın en orijinal tatlısı. Çikolata ve çileğin esprili hali…  Sunum itibariyle gözünüzü lezzet itibariyle karnınızı doyuracak bir seçenek. Ayrıca Nişantaşı, Bağdat ve Bebekte şubeleri bulunuyor.

4- J’adore / Taksim

Oh la la Beatrice; çikolata, çilek, muz ve krem şanti!  Herkesin bilmediği özel bir yer J’adore. Taksim’in ara sokaklarında, uzun yıllardır çikolata severlerin uğrak yerlerinden. Kapıdan içeri girdiğinizde içinizi saran çikolata kokusu sizin yerinize menüden seçimi yapıyor desek yeridir. 

5- Mathilda Profiterol / Akaretler – Beşiktaş

Çikolatadan ziyade profiterole düşkün olan bir ekip var. İşte sizin için kendi zevkinize göre profiterolünüzü hazırlayabileceğiniz ve biraz da hangisini seçsem diye arada kalabileceğiniz enfes bir öneri. İç dolgusunu veya çikolata sosunu damak tadınıza göre seçebilirsiniz. Ben antep fıstığı ve çikolatacıyım ama çikolata çilek de favorilerden.

6- Asuman / Moda – Akasya

“Boşver aşka düşmeyi çikolataya düş.” Siparişinizin yanında gelen peçetede bu küçük notu okuduğunuzda zaten çikolataya çoktan düşmüş oluyorsunuz.  Ev yapımı limonata ve Mualla… Evet, Mualla! Menüdeki tatlıların isimleri; Oya, Asuman, Leyla, Feraye, Müjgan, Piraye, Feride, Nermin…

7- Suflör / Beşiktaş

Keyifle dekore edilmiş, biraz nostaljik biraz modern bir sufleci, Suflör. Bir odada atari ile oynayıp çocukluğunuza dönebilirsiniz. Diğer bir odada ise kara kalemle çizilmiş bir eskiz defterinin içerisindeki bir karakter gibi hissedebilirsiniz. Menüde bin bir çeşit sufle seçeneği var. Muhtemelen birçoğunu başka bir yerde duymadınız dahi. Çıkarken patlayan şekerinizi istemeyi unutmayın. 

8- Viyana Kahvesi / Galata – Kadıköy – Koşuyolu – Taksim Narmanlı Han

Aslında Viyana Kahvesi daha çok Sebastian Cheesecake’i ile meşhur ancak kekin üzerine döktükleri çikolata bu listeye girmelerini sağladı desem yeridir. O kadar yoğun o kadar lezzetli bir çikolatası var ki ben bile bir porsiyonu tek başıma bitiremedim! Bu yüzden iki kişi tek porsiyon söyleyip eğer yetmezse ikinciyi söylemenizi öneririm. 

9- Hane Çikolata Kahve / Moda – Karaköy – Acıbadem – Beşiktaş – İzmir

Hane Çikolata’nın artık İstanbul’un birçok yerinde şubesi var. Endorfin, Adrenalin, Depofin, Serotonin… Daha menüden bahsederken enerji doldunuz değil mi? Özellikle Endorfin en popülerleri, yine de ben Seratonin’den de vazgeçemiyorum.  

10- Valonia / Beşiktaş

Özellikle ıslak kekini önerebileceğim Valonia yalnızca çikolata yiyebileceğiniz bir yer değil aynı zamanda kahvaltı ve yemek menüleri de bulunmakta ve hepsi ayrı ayrı lezzetli. Eğer ben yedim evdekiler de yesin diyorsanız çok şık hediye kutuları da bulunmakta. 

Bonus: Biliyorum konumuz İstanbul’daki çikolatacılar, ama bu yazıyı yazarken İzmir’in bombasından bahsetmeden edemedim. Çikolataya doymak istiyorsanız İzmir Çelebi’den Bomba siparişi verebilirsiniz. Siparişi verdiğiniz gün kargoya veriliyor en geç iki gün içerisinde elinizde ve buzlukta uzun süre saklayarak çikolata krizine girdiğinizde bir tanesini fırında ısıtarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. 

Mutlu ve çikolatalı bir hafta diliyorum…