Festival Tadında Yiyecekler

“Kültür” kavramı kendi çatısı altında birçok farklı başlığı içinde barındırır ve yemek kültürü de bu başlıkların en önemlilerinden bir tanesidir. Yörelerimizin kendine has yaşantısı, iklim özellikleri ve toprak çeşitliliği yemek kültürümüzün de bölgelere göre farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yörelere özgü yiyeceklerin ünlenmesi, o ürünlerle yapılan yemeklerin farklı lezzetlerde olması bizleri şaşırtmamalıdır. Akdeniz Mutfağı ile Karadeniz Mutfağının birbirinden ne kadar farklı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu mutfakların yemeklerini tadabilmek için o bölgelere seyahat ederiz. Çünkü biliriz ki her yemek ancak yerinde tadıldığı zaman daha lezzetlidir. Yani, her kültür kendi yaşadığı coğrafyada değerlidir.

Bu fikirden yola çıkarak ülkemizin çeşitli bölgelerinde düzenlenen yemek festivallerini ve yeme içme şenliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yerel kültürlere ve lezzetlere dair bilgilere ulaşabilmek için bu festivaller bulunmaz nimet olacaktır. Yıl içerisinde yöresel otların, sebzelerin, meyvelerin, içeceklerin ve yemeklerin başını çektiği sayısız festival düzenlenmektedir. Bu yıl salgın nedeniyle birçoğu düzenlenmeyecek olsa da, uzun yıllardır devam eden bu festivaller salgın sonrası tekrar kapılarını misafirlerine açacak ve benzersiz lezzetlerini bizlerin beğenisine sunacaktır. Bu festivaller sayesinde üreticilerimizin seslerini dünyaya duyurmalarına yardımcı olacak, yöre insanlarına katkıda bulanacak ve bu eşsiz lezzetleri tadarken somut yaşantılar elde etmiş olacağız.

Sizlere bizzat katılmış olduğum başlıca üç festivalden kısaca bahsetmek istiyorum. Ancak unutmayalım ki her bölgenin kendine has özellikleri ve festivalleri de vardır.

Manisa Mesir Macunu Festivali

2012 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış muhteşem bir festival. Bence katılmamız gereken festivaller listesi oluştururken herkesin ilk iki sıradan birine yazması gereken bir festival. 400 yıldan fazla süre önce, 41 çeşit baharatın karışımı ile oluşturulan bu macun, festivale katılan herkesle paylaşılır. Yöreye gelen tüm misafirlerini çeşitli ilçelere hatta köylere yerleştiren bu misafirperver insanlar, yörede yetişen lezzetli üzümleri ve daha birçok ürünü ikram ederek sizlere unutulmaz deneyimler yaşatmaktadır.

Alaçatı Ot Festivali (İzmir)

Ege’den başladık Ege’den devam edelim. İlk kez 2010 yılında düzenlenmiş olmasına rağmen bölgenin zengin bitki örtüsü ve zengin kültürü sayesinde rağbet gören bir festival halini aldı. Etkinlikleri ve vermiş olduğu mutluluğu bu kadar üst düzeyde olan bir festival bulmak oldukça zor olacaktır. Etkinlikler kapsamında kendi yöresel yemeklerinizi yapabileceğiniz atölye çalışmaları bile düşünülmüş durumda. Yapmış olduğunuz bu yemeklerle yarışmalara bile katılabiliyorsunuz. Gezilerden ve yöresel ürünlerin satıldığı o cıvıl cıvıl pazarlardan bahsetmiyorum bile.

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

Yine son yıllarda gelişim gösteren festivallerden bir tanesidir bu festival. Festivalin birkaç yıllık bir geçmişi olsa da, yörenin lezzetleri yüzyıllardır süren kültürün sadece tescillenmiş halidir. Patenti bu ile ait binlerce yemek barındırıyor içerisinde. UNESCO’da bu kültüre karşı duyarsız davranmamış ve Kreatif Şehirler Ağı Listesi’ne dahil etmiştir. Yemekleri burada tek tek sizlere anlatamam ama mutlaka her çeşit yemeğin üretildiği ve lezzetlerine hayran kalacağınız bu festivale katılmanız tavsiye edebilirim.

Tavsiye Edeceğim Diğer Değerli Festivaller

Zile Kiraz Festivali 1965
Silifke Folklor ve Kahvaltı Festivalleri 1973
Bartın Çilek Festivali 1985
Ordu Altın Fındık Festivali 2004
Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali 1975
Adana Portakal Çiçeği Festivali 2014
Didim Vegan & Vejetaryen Festivali 2015
Ve daha sayamadığım binlerce festival…

 Gökhan Türkkan
Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Uzmanı