Gel Vatandaş Gel Elizabeth Bile Buradan Alışveriş Yapıyor!

Londra, İngiltere

Pazar deyince aklınıza tezgâhın üzerinde “ikizlere takke”, “gel vatandaş gel” veya “akşam pazarı” diye bağıran abiler geliyor olabilir. Benim de öyleydi, ama sizlere İngiltere’deki pazarlardan bahsetmek istiyorum. Son 6 aydır Londra’da yaşıyorum ve her hafta zamanımın bir kısmı pazarlarda geçiyor. 

Meyve, sebze veya kıyafet pazarından bahsetmiyorum. Londra’da çok meşhur yiyecek pazarları var ve insanlar alışveriş yapmak için özellikle bu pazarları tercih ediyorlar. Fiyatlar ise restoranlarla eş değer; hatta kimi zaman daha bile pahalı. Peki neden? Bu soruyu cevaplamak için İngilizlerin yemek kültürlerinden bahsetmek gerek. Ama öyle bir kültür yok! Düşünün, en meşhur yemekleri “Fish&Chips” yani yağda kızarmış balık ve patates kızartması… Şöyle de diyebiliriz: ihtiyaç duymamışlar. O kadar ülke, o kadar kültür bir arada yaşıyor ki herhangi bir cadde üzerinde Hint, Japon, Türk, İtalyan mutfağına ait restoranları yan yana bulabilirsiniz.

Pazarda gezerken bu yüzden ufak bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Fransız krepinin yan tezgahında, Meksikalı taco hazırlanıyor! Beni en çok lahmacun mutlu etmişti, tahmin edersiniz ki. Bu konuda da yalnız değilim, çünkü her ülkenin vatandaşı kendi mutfağının önünde sıraya giriyor. Tabii diğer mutfakları deneyebilmek de büyük bir şans; ama ülkeni özlerken kendinden bir şeyler bulunca dayanamıyor insan. Bu yüzden genelde hafta sonu pazarları, turistlerin daha çok gezmeyi tercih ettikleri yerlere yakın kuruluyor. Hafta içi ise daha çok iş yerlerinin yoğun olduğu yerlerde, örneğin plazalarda çalışanlar aynı şeyleri yemekten sıkılmasın diye, haftanın bir günü alternatif olsun diye iş merkezlerine yakın yerlerde kuruluyor bu pazarlar.   

İlk gördüğümde aklımda binlerce soru oluştu: Kim bilir nerede pişiyor bu yemekler, kullanılan ürünler kaliteli midir, nasıl emin olup yiyebiliyorlar? Zamanla öğrendim ki çok sıkı denetimleri var. Hem mutfaklar hem de pazarlar çok sıkı denetleniyor. Tezgâha çıkan bir ürün en fazla 4 saat dışarıda durabiliyor. Eğer denk gelirseniz gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.