Hakkımızda

Lafzi, kelime anlamı olarak; “üslup, sözün söylenişine, yapısına ait, sözle ilgili” demektir. Yorum ise, bilindiği üzere, bir sözün veya olgunun anlaşılması için açıklanmasıdır. Elbette bu açıklama belli bir görüşe, anlayışa göre olacaktır. Lafzi yorum sözün söylenişine ve yapısına ait, sözle ilgili yorumlama yöntemidir. Lafzi yoruma, söylemsel yorum da denir.

Hayat bir yorum işidir. Nitekim bilim, yorum olmadan ilerleyemez. Hukuk da bir yorum işidir. Türk Medeni Kanunu’nun ilk maddesinin ilk fıkrası şöyledir: “Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.” Yani, yasaların söylemsel (lafzi) açıdan anlamlandırılacağı açıkça vurgulanmıştır. İşte, lafzi yorum, hukukta da yorumlama yöntemleri arasında başvurulacak ilk yöntemdir.

Karşınızdaki sayfa kitaplar derlemesi niteliğinde, alanında uzman gençlerin elinden meydana geldi. Bu sayfanın hazırlıklarına başlarken kişisel blog düşüncesiyle yola çıktık. Fakat denizde bir damla olabilmek, hatta biraz iddialı olmak gerekirse, alaca karanlıkta bir damla ışık olabilmek düşüncesi daha baskın geldi. Böylece “Lafzi Yorum” bilimin ve aydınlanmanın herkese ulaştırılmasını amaç edindi. Söylemsel bir yorum ortaya koymak için açıldı.

Sayfamıza sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilir, e-posta yoluyla fikirlerinizle ve kaleminizle bize katılarak katkıda bulunabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz. Kültür, toplum içindir.

Aydınlıklara…